مدیریت امور مالی

در دانشگاه شهید بهشتی، امور مالی به‌عنوان یکی از ارکان مهم در ارتقا تجربه همه اعضای جامعه دانشگاهی مدنظر قرار دارد. با سیستم مالی پیشرفته‌ای که در اختیار داریم، اعضای هیات‌علمی، کارمندان، پیمانکاران و دانشجویان می‌توانند به راحتی به اطلاعات مالی، حساب‌ها و شهریه دسترسی پیدا کنند. تضمین امنیت تراکنش‌های مالی یکی از اولویت‌های ماست تا همگان با اطمینان از خدمات مالی استفاده کنند. برای هر فرد دانشگاهی، امکانات و تسهیلات مالی در دسترس است تا تجربه تحصیلی و کاری بهتری داشته باشد. از اعضای هیات‌علمی گرفته تا پیمانکاران و کارمندان، ما با افتخار خدمتگزار شما هستیم. ما هدفمان ایجاد یک محیط مالی مثبت و پشتیبانی از تمام اعضای جامعه دانشگاهی است. با دانشگاه شهید بهشتی بهترین تجربه از سفر مالی خود را تجربه کنید.
مدیریت امور مالی در اجرای عملیات مالی دانشگاه در چارچوب ضوابط و قوانین و مطابق با بودجه تفضیلی مصوب و سایر مصوبات هیات‌امنا با رعایت آیین‌نامه مالی و معاملاتی دانشگاه و سایر قوانین و ضوابط و همچنین تهیه و تنظیم صورت‌های مالی دانشگاه جهت ارائه به مراجع ذی‌صلاح و نیز نگهداری حساب اموال دانشگاه در ساختار سازمانی دانشگاه زیر نظر معاونت پشتیبانی، مالی و مدیریت منابع قرار دارد.
این مدیریت ضمن انجام نظارت مالی از نظر رعایت قوانین و مقررات مربوط، نگهداری حساب و تنظیم گزارش‌های مالی، مسئولیت پاسخگویی به مراجع قانونی و نظارتی مانند دیوان محاسبات، بازرسی کل کشور و حسابرس منتخب هیات‌امنا و سازمان امور مالیاتی را در ارتباط با موارد فوق دارد.
مدیریت مالی در حال حاضر متشکل از یک معاون و پنج اداره که عبارتند از اداره دفترداری و تنظیم حساب، اداره اعتبارات، اداره رسیدگی به اسناد مالی، اداره دریافت و پرداخت و اداره اموال می‌باشد.
جهت تسهیل و تسریع در انجام امور مالی در دانشکده‌ها، معاونت‌ها و پردیس‌های دانشگاه 13 نفر عامل مالی که از کارشناسان حوزه مدیریت مالی هستند مطابق آیین‌نامه مالی و معاملاتی تعیین و زیر نظر رئیس واحد و مدیر امور مالی مشغول انجام وظیفه می‌باشند.
نظر به تحولات اخیر در حوزه اقتصاد کلان و تاکید فراوان به مباحثی چون بودجه‌ریزی عملیاتی، شفافیت مالی و واگذاری تکالیفی همچون اجرای حسابداری تعهدی بخش عمومی که تحول بسیار بزرگی در مدیریت مالی بخش دولتی محسوب می‌گردد نقش و وظایف این مدیریت را بیش‌ از پیش پررنگ و سنگین نموده است.

امروزه اهمیت و نقش تامین مالی در سازمان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی بر کسی پوشیده نیست و مدیریت مالی در هر سازمان به مثابه قلب، خون‌رسانی به اعضا جهت ادامه حیات را به عهده دارد. از بدو تاسیس دانشگاه شهید بهشتی مدیریت مالی با هدف تامین منابع مالی دانشگاه از طریق ارتباط با وزارت دارایی و دریافت اعتبارات مصوب و تخصیصی، محاسبه و پرداخت هزینه‌ها، دریافت درآمدها و نگهداری حساب‌های مربوط، تهیه گزارش‌ها و صورت‌های مالی (ترازنامه، صورت سود و زیان و غیره) و ارائه خدمات تدارکاتی و انبارداری و نظارت بر اجرای قوانین و مقررات مالی، محاسباتی و معاملاتی در جهت رسیدن به اهداف دانشگاه حضور مستمر و کلیدی داشته است. در حال حاضر نیز مدیریت مالی به‌عنوان یکی از دو زیر مجموعه معاونت توسعه مدیریت و منابع انجام فرایندهای مالی و معاملاتی دانشگاه را عهده دار بوده و در تلاش است با بهبود روز افزون روند کار با استفاده از امکانات و منابع موجود، به بهترین شکل وظایف محوله را به انجام رسانده و دانشگاه را در رسیدن به اهداف عالی که همانا تربیت نیروهای جوان تحصیل کرده است، یاری نماید و در جهت ساختن کشوری آباد با آینده‌ای روشن گامی هر چند کوچک بردارد.
پیوندها:
مدیر امور مالی
معاون امور مالی
همکاران
اداره‌ها و واحدها
عاملین مالی
آیین‌نامه‌ها و مقررات
رویدادها